Leszno: I Ogólnopolski Kongres Zwalczania Dopalaczy

O sposobach skutecznej walki z dopalaczami debatować będą w środę w Lesznie (Wielkopolskie) uczestnicy I Ogólnopolskiego Kongresu Zwalczania Dopalaczy. W wydarzeniu wezmą udział m.in. przedstawiciele resortów zdrowia i sprawiedliwości.

Podczas wydarzenia przedstawiona zostanie ekspertyza na temat skuteczności przepisów prawa administracyjnego, cywilnego i karnego w walce z dopalaczami, wraz z pomysłami nowelizacji prawa w tym zakresie. W kongresie uczestniczyć będą prokuratorzy, funkcjonariusze policji i przedstawiciele inspekcji sanitarnej. Do Leszna ma przyjechać ponad 120 osób.

Jak powiedział PAP wiceprezydent Leszna Piotr Jóźwiak, kilka lat temu mieszkańcy zwrócili się do prezydenta miasta, aby ten podjął zdecydowane działania i radykalne kroki w walce z dopalaczami.

– Niestety okazało się, że jako miasto, nie mamy w tym zakresie żadnych instrumentów. Nawet gdy sprawę kierowaliśmy do prokuratury, także ona, na podstawie obecnych przepisów nie była w stanie podjąć konkretnych działań – wyjaśniał Jóźwiak.

W 2015 r. Rada Miasta Leszna przyjęła dwie uchwały antydopalaczowe, które jednak uchylił ówczesny wojewoda wielkopolski, wskazując, że wykraczają one poza kompetencje samorządu.

Wiceprezydent Jóźwiak zauważył, że kilkuletnia walka miasta z dopalaczami udowodniła bezradność samorządu w starciu z handlarzami. Jak stwierdził, wójt, burmistrz lub prezydent miasta powinien mieć możliwość decydowania np. o zamknięciu punktu, w którym handluje się takimi środkami, na czas trwania postępowania.

– Widząc potrzebę wprowadzenia zmian w prawie, wraz z lokalnym posłem, wiceministrem Janem Dziedziczakiem udaliśmy się do resortu sprawiedliwości, wskazując na konieczność zmian umożliwiających skuteczną walkę z dopalaczami prokuraturze i samorządom – mówił.

Jak dodał, efektem zabiegów Leszna w tej kwestii jest ekspertyza przygotowana na zlecenie resortu sprawiedliwości oraz organizowany w mieście kongres.

– Mamy nadzieję, że jego owocem będzie nowelizacja przepisów, umożliwiająca rzeczywistą walkę z dopalaczami – zaznaczył Piotr Jóźwiak.

Organizatorem wydarzenia jest miasto Leszno.

źródło: PAP/Rynek Zdrowia

Napisano w Aktualności