30 września zaprotestują lekarze. Cel: koniec z bylejakością w ochronie zdrowia

30 września w Warszawie będą protestować lekarze. – Nie zgadzamy się na bylejakość w zarządzaniu ochroną zdrowia. Ochrona zdrowia musi stać się kluczowym punktem programów politycznych na te wybory – przekazują organizatorzy manifestacji.

Przez chwilę mogło się wydawać, że wymiana ministra zdrowia uspokoi emocje w ochronie zdrowia. Jednak tak się nie stało. Już wiadomo, że we wrześniu czeka nas kolejna manifestacja medyków.

Protest zapowiada Porozumienia Rezydentów OZZL i Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy. Powód? Chcą zamanifestować brak zgody na dalsze pogłębianie kryzysu w systemie ochrony zdrowia. Zwrócić uwagę polityków na problemy, z którymi mierzą się w swojej pracy, oczekują, że ochrona zdrowia stanie się kluczowym punktem politycznych programów wyborczych.

– Żądamy, jako postulat zerowy, wycofania się ze wszystkich szkodliwych i bezprawnych zmian w wypisaniu recept wprowadzonych przez Adama Niedzielskiego – przekazują organizatorzy protestu.

Lekarze: 30 września protest w Warszawie

Lekarze zapowiadają, że oczekują realnych zmian, “a nie czczych obietnic”. Postulują także o:

Jakość kształcenia

Lekarze wyjaśniają, że degradacja kształcenia w ostatnich latach jest skrajnie niebezpieczna i niezgodna z prawem. – Wypuszczanie na rynek nieprzygotowanych lekarzy stwarza zagrożenie dla pacjenta. Jest żerowaniem na ambicjach i marzeniach młodych ludzi. Nie ma zgody na szkoły zawodowe i uczelnie techniczne bez zaplecza dydaktycznego, infrastruktury i warunków do prowadzenia kierunku lekarskiego – postulują.

Jakość pracy

Medycy nie zgadzają się na “zakopanie ich biurokracją” oraz “łatanie systemowych dziur kosztem zdrowia personelu medycznego”. Żądają wprowadzenia norm zatrudnienia dla lekarzy w przeliczeniu na pacjenta.

Jakość systemu

Lekarze podnoszą, że pracują w niedofinansowanym systemie, na który polskie państwo przeznacza jeden z najmniejszych odsetków PKB w Europie. -“ W tak niedofinansowanym systemie nie jesteśmy w stanie właściwie i nowocześnie pomagać naszym pacjentom. Żądamy by 8 proc. PKB było przekazywane na ochronę zdrowia” – napisali w mediach społecznościowych organizatorzy wrześniowego protestu.

źródło: puls medycyny.pl

Napisano w Uncategorized