Na wsi mieszka obecnie ponad 40 proc. polskiego społeczeństwa i jest to potencjalnie bardzo ważny elektorat, o który zabiegają wszystkie partie polityczne. Autorzy raportu o stanie polskiej wsi przekazują, że ich teza mówiąca o tym, że „partia, która wygrywa wybory na wsi, wygrywa je także w kraju” wciąż się sprawdza. Jednak w 2021 r. poparcie dla PiS wyraźnie się zmniejszyło. — Jesteśmy w okolicach punktu zwrotnego — ostrzegają autorzy.Dwunasta edycja wydawnictwa, ukazującego się systematycznie, co dwa lata, od 2000 r., w tym roku została przedstawiona w czerwcu. Jak czytamy w „Raporcie o stanie wsi. Polska Wieś 2022”, polska wieś w 2022 r. „to krajobraz po pandemii wywołanej wirusem COVID-19 i u progu kolejnej wielkiej zmiany wywołanej okrutną agresją Rosji w Ukrainie”.
Jak pisze prof. Jerzy Bartkowski, na wsi i w grupie rolników dominuje poparcie dla PiS. Co więcej, poparcie jest wciąż „znaczące”. Żadna z sił opozycyjnych w Polsce na tym obszarze nie przekracza 10 proc. poparcia.
Pesymizm wygrywa z optymizmem. Poparcie dla PiS spada
ednak problemy dopadły także partię rządzącą. Poparcie zarówno rolników, jak i mieszkańców wsi dla PiS wyraźnie się zmniejszyło. Jeszcze na początku 2020 r. na wsi panował wysoki poziom optymizmu. Mieszkańcy wsi dobrze oceniali sytuację gospodarczą w kraju, co przekładało się na duże poparcie dla PiS.
Sytuacja zmieniła się już rok później, kiedy nastąpił gwałtowny wzrost negatywnych ocen, głównie z powodu epidemii koronawirusa. W związku z tym zmieniała się także — na gorsze — ocena partii rządzącej i premiera Mateusza Morawieckiego.
W styczniu 2022 r., dwa lata po tym, gdy na wsi panował duży optymizm wokół PiS, został on wyparty przez pesymistyczne nastawienie. Widać to w sondażu przeprowadzonym przez CBOS, według którego w ciągu ostatnich dwóch lat poparcie dla partii rządzącej spadło z 56 proc. do 39 proc. Jeszcze gorzej sytuacja wyglądała u rolników — wśród tej grupy poparcie spadło z 62 do 27 proc.
Mieszkańcy wsi nie widzą jednak alternatywy dla PiS. Jeśli chcą przestać głosować na partię rządzącą, to nie wiedzą na kogo oddać głos. To dlatego, zaraz po PiS-em, „drugim najpopularniejszym ugrupowaniem na polskiej wsi są »niezdecydowani«”.
źródło: onet.pl