Gigantyczne zyski firm farmaceutycznych. Kto na czele, a kto w ogonie stawki?

Spośród 25 największych firm z branży farmaceutycznej, które opublikowały wyniki za czwarty kwartał 2023 roku, 20 odnotowało w ostatnim kwartale ubiegłego roku wzrost sprzedaży rok do roku, a 17 z nich odnotowało wzrost o co najmniej 6%. Na czele stawki bez niespodzianek. Triumfują producenci leków na otyłość.
Największy wzrost sprzedaży rok do roku w czwartym kwartale 2023 roku odnotował Novo Nordisk, bo aż 37%. W trzech z czterech kwartałów ubiegłego roku duńska firma odnotowała największy wzrost przychodów spośród 25 największych spółek farmaceutycznych. W całym roku Novo odnotowało 31% wzrost sprzedaży, osiągając poziom 232 miliardów koron duńskich (33,7 miliardów dolarów). Dzięki temu firma znalazła się w pierwszej dziesiątce w branży pod względem rocznych przychodów. Dla porównania firma Novo w 2022 r. zajęła dopiero 17. miejsce.

W 2023 roku 55% sprzedaży firmy stanowiły leki na cukrzycę i otyłość – Ozempic i Wegovy. Łączna sprzedaż terapii GLP-1 wyniosła 18,4 miliarda dolarów, w porównaniu z 9,3 miliarda dolarów w 2022 roku.

Firmie Eli Lilly w czwartym kwartale udało się zwiększyć przychody o 28%, również głównie dzięki rosnącemu popytowi na leki przeciwcukrzycowe. Lek Mounjaro wygenerował w ostatnim kwartale sprzedaż na poziomie 2,2 miliarda dolarów, a lek Zepbound na otyłości przyniósł dodatkowe 176 milionów dolarów po zatwierdzeniu terapii przez FDA w listopadzie 2023 roku.

W czwartym kwartale ubiegłego roku kilku innych producentów leków także odnotowało duże zyski, w tym Daiichi Sankyo (26%), Amgen (20%) i Teva ( 15%). Stoją za tym m.in. terapie przeciwnowotworowe czy leki neurologiczne. Firma GSK odnotowała wzrost o 9%, Novartis zwiększył sprzedaż o 8%, a Johnson & Johnson odnotował wzrost o 7%. Merck i AstraZeneca zwiększyły kwartalne przychody o 6% w porównaniu z tym samym okresem 2022 r. Sanofi i Roche odnotowały wzrost przychodów o 9%.

Tempo wzrostu przychodów wielu firm biofarmaceutycznych do roku 2023 znajduje odzwierciedlenie w rocznym zestawieniu całkowitych przychodów branży sporządzonym przez firmę Statista. W 2023 roku wyniosły one 1,607 biliona dolarów, w porównaniu z 1,482 biliona dolarów w roku poprzednim. Był to wzrost przychodów o 125 miliardów dolarów, co stanowi drugi co do wielkości wzrost przychodów w ciągu jednego roku od 2000 r. Największy roczny wzrost (138 miliardów dolarów) nastąpił, gdy produkty przeciw Covid-19 trafiły na rynek w 2021 r.

Jednocześnie tylko pięć firm odnotowało spadek sprzedaży. Ze względu na spadający popyt na szczepionki przeciwko Covid-19, największe spadki sprzedaży rok do roku w czwartym kwartale odnotowały spółki Moderna (-45%) i Pfizer (-42%). Firma AbbVie odnotowała 6% spadek przychodów w czwartym kwartale, ponieważ konkurencja generyczna negatywnie wpłynęła na sprzedaż leku Humira. Spadek przychodów zanotowały też firmy Gilead i Biogen.

źródło: puls medycyny.pl

Napisano w Uncategorized