Zadośćuczynienie dla rodziny Leppera. „Samoobrona” apeluje do rządu

ZZR „Samoobrona” wystosował apel do premiera Donalda Tuska, prosząc o interwencję w Ministerstwie Sprawiedliwości w sprawie wniosku rodziny Andrzeja Leppera o rekompensatę z Funduszu Sprawiedliwości. W liście otwartym zaznaczono, że minister sprawiedliwości ignoruje to pismo.
Marek Duszyński, przewodniczący Związku Zawodowego Rolnictwa „Samoobrona”, w liście otwartym do premiera Donalda Tuska domaga się, aby przypomnieć ministrowi sprawiedliwości, prokuratorowi generalnemu Adamowi Bodnarowi o „konieczności udzielenia odpowiedzi” na wniosek syna Andrzeja Leppera w sprawie przyznania jego rodzinie zadośćuczynienia z Funduszu Sprawiedliwości.Treść listu została opublikowana w poniedziałek na stronie internetowej ZZR „Samoobrona”. Stwierdzono w nim, że mimo upływu wszelkich terminów odpowiedzi na ten wniosek, minister sprawiedliwości ignoruje go od wielu miesięcy.

Marek Duszyński wyraził niezrozumienie wobec postawy Bodnara i zapowiedział, że wykorzysta wszystkie dostępne środki, aby rodzina Leppera otrzymała należne zadośćuczynienie.

Ten list otwarty organizacji związkowej rolników do Pana Premiera proszę traktować jako ostatnią próbę ugodowego rozstrzygnięcia kwestii zadośćuczynienia między żoną, synem, córkami, wnukami i wnuczkami śp. A. Leppera, a dysponentem Funduszu Sprawiedliwości – podkreślił.W rozmowie z Onetem przewodniczący ZZR „Samoobrona” zapowiedział, że jeśli list pozostanie bez odpowiedzi, związek będzie interweniować w innych instytucjach, a ostatecznie zorganizuje protest pod Ministerstwem Sprawiedliwości lub Kancelarią Premiera.

Rekompensata za „aferę gruntową”

Rodzina Leppera domaga się finansowej rekompensaty za tzw. aferę gruntową, w związku z wyrokiem Sądu Okręgowego w Warszawie z 20 grudnia 2023 r., który skazał Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika na dwa lata pozbawienia wolności.Sprawa rozpoczęła się w marcu 2015 r., kiedy byli szefowie CBA zostali skazani na 3 lata więzienia i 10-letni zakaz zajmowania stanowisk publicznych za przekroczenie uprawnień. Sąd uznał, że Kamiński zaplanował i przeprowadził prowokację CBA bez podstaw prawnych i faktycznych. Prezydent Duda ułaskawił skazanych w 2015 r.Sprawa wróciła na wokandę po orzeczeniu Sądu Najwyższego z czerwca 2023 r., który uchylił umorzenie sprawy i nakazał ponowne rozpoznanie przez Sąd Okręgowy w Warszawie.Tomasz Lepper, syn Andrzeja Leppera, powiedział Onetowi, że pierwszy wniosek o rekompensatę złożył w lutym 2024 roku. Minister Bodnar zwlekał z odpowiedzią do końca kwietnia, a następnie odmówił. Kolejne pismo złożono w maju, lecz od tego czasu nie było żadnej odpowiedzi.

Ministerstwo Sprawiedliwości w odpowiedzi przesłanej do Onetu twierdzi, że pierwsze pismo wpłynęło 26 stycznia, a odpowiedź została udzielona 18 kwietnia. Kolejny wniosek nadesłano 30 kwietnia, a odpowiedź przesłano 29 lipca.

Tomasz Lepper zapewnił, że nie otrzymał odpowiedzi na swoje pismo, i zapowiedział, że jeśli nie otrzyma rekompensaty z Funduszu, wystąpi z cywilnym pozwem przeciwko Mariuszowi Kamińskiemu, Maciejowi Wąsikowi oraz dwóm innym członkom byłego kierownictwa CBA.

Andrzej Lepper, były szef Samoobrony i wicepremier, został znaleziony martwy w biurze partii w Warszawie 5 sierpnia 2011 r. Prokuratura ustaliła, że popełnił samobójstwo przez powieszenie, cierpiąc na depresję z powodu postępowań karnych, upadku politycznego oraz problemów finansowych.

źródło:money.pl

Napisano w Uncategorized