Składka zdrowotna do zmiany. Partia Hołowni ogłasza: mamy porozumienie

Mamy porozumienie z ministrem finansów ws. reformy składki zdrowotnej – poinformowała na platformie X Polska 2050. Wszystko wskazuje na to, że wpis partii Szymona Hołowni kończy wielomiesięczny spór w rządzie w tej sprawie.Obecnie przedsiębiorcy na skali podatkowej oraz podatku liniowym liczą składkę zdrowotną od dochodu z działalności. U pierwszych składka wynosi 9 proc., a u drugich 4,9 proc.

Składka zdrowotna. Partia Hołowni: jest porozumienie

Oprócz miesięcznych rozliczeń trzeba też zrobić roczne, w których często wychodzą dopłaty albo zwroty. U ryczałtowców składka zdrowotna zależy od przychodów pomniejszonych o składki na ubezpieczenia społeczne (są podzieleni na trzy grupy). Wielu z nich po zakończeniu roku sporo dopłaca do ZUS.To ma się zmienić. „Mamy porozumienie z Ministrem Finansów ws. reformy składki” – poinformowała na platformie X Polska 2050.”4 miliardy złotych pełnej rekompensaty dla budżetu zdrowia w 2025 roku – zdrowie Polaków na pierwszym miejscu. Likwidacja składki od zakupu środków trwałych – więcej pieniędzy na rozwój firm. Największe korzyści dla małych i mikroprzedsiębiorców – obniżka składki zdrowotnej, która napędzi rozwój polskiego biznesu” – tak podsumowuje ustalenia partia Szymona Hołowni.

Klika dni temu minister finansów Andrzej Domański informował na antenie TVN24, że chciałby, aby nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców weszła w życie 1 stycznia 2025 r. Dodał, że liczy na to, że rozwiązanie w tej sprawie zostanie wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni, tak by we wrześniu odpowiednim projektem mógł zająć się Sejm.

Różne pomysły na składkę

Według zaprezentowanych w marcu przez szefów Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia założeń zmian składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, rozliczający się na skali podatkowej (1,3 mln podmiotów) mieliby płacić składkę w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnegW przypadku płacących podatek liniowy składka miałby być naliczana w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia do dochodu wynoszącego dwukrotność przeciętnego wynagrodzenia. Powyżej tego limitu składka ma być powiększana o 4,9 proc. od nadwyżki.o wynagrodzenia; wysokość składki ma być stała, niezależna od osiąganego dochodu.W przypadku płacących podatek liniowy składka miałby być naliczana w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia do dochodu wynoszącego dwukrotność przeciętnego wynagrodzenia. Powyżej tegoOprócz propozycji MF i MZ swój projekt zmian ws. składki zdrowotnej złożyła w Sejmie Polska 2050. Zamiast kwotowego poziomu składki zaproponowało ryczałtowe kwoty 4 proc., 7 proc. i 9,4 proc., liczone od średniego wynagrodzenia, w zależności od dochodu. Własne projekty zapowiedziały także Polskie Stronnictwo Ludowe i Lewica. limitu składka ma być powiększana o 4,9 proc. od nadwyżki.

źródło:money.pl

Napisano w Uncategorized