Urząd skarbowy zajmuje emerytury osób, które nie płaciły abonamentu RTV. Skarbówka ruszyła z egzekucją należności

Koniec maja przyniósł bardzo złe wieści dla wielu emerytów. Jak się okazuje, skarbówka wzięła się za egzekucję niepłaconego przez lata abonamentu RTV. Sprawę opisała „Gazeta Wyborcza”. Piszą do niej seniorzy, których emerytura została pomniejszona o zaległy abonament RTV. Zajęcie konta to drastyczny środek, który szczególnie szokuje gdy stosuje się go wobec osób starszych.

Abonament RTV zajęcie konta – przykłady

Nie, moi drodzy, dwumiliardowa rekompensata dla TVP nie zniosła obowiązku płacenia abonamentu RTV. A szkoda, bo to my, podatnicy, i tak już solidnie zapłaciliśmy za rządowy ośrodek propagandy. Niestety, choć niepłacenie abonamentu nie jest w Polsce karalne, to każdy obywatel musi liczyć się z tym, że państwo kiedyś upomni się o swoje. Tak stało się pod koniec maja w przypadku emerytów, którzy napisali listy do „Gazety Wyborczej”.

30 maja do redakcji odezwała się 67-letnia kobieta, której emerytura została zajęta niemalże w całości. Zamiast 2500 złotych seniorka ma otrzymać… 700. Wszystko dlatego, że kobieta nie płaciła abonamentu. Mimo że – jak mówi – od pięciu lat nie ma w domu telewizora, który został wyrejestrowany. Skarbówka ściga jednak kobietę za zobowiązania sprzed lat.

Po publikacji tego listu do „GW” odezwali się kolejni emeryci. 70-letni mężczyzna, który nie płacił abonamentu od 2008 roku, dostał informację ze skarbówki, że za niezapłacony abonament RTV zostanie mu potrącona kwota 1723 złote. Inne małżeństwo, również mające za sobą wyrejestrowanie odbiornika, ma uszczuploną emeryturę o 1544 złote. Wszystkich niepłacących łączy to samo. Nie płacili, bo nigdy nie było za to sankcji. A politycy (ustami Donalda Tuska, nazywającego go haraczem) do tego zachęcali, ale też nie kwapili się z jego ściąganiem. Dzisiejsza władza jednak zamierza abonament egzekwować, co wiele osób doprowadza do furii, patrząc na to w jak ohydny sposób działa dziś rządowa telewizja.

Abonament RTV zajęcie konta – co można zrobić?

Co mają teraz zrobić emeryci, których za niepłacenie abonamentu spotkała egzekucja? Istnieje coś takiego jak wniosek o umorzenie lub rozłożenie na raty. Składa się go do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W wyjątkowych sytuacjach może ona zgodzić się na prośbę zawartą we wniosku. Problem w tym, że poddane egzekucji środki zostają już w państwowej kieszeni i może być trudno je odzyskać. Dlatego taki wniosek najlepiej złożyć wyprzedzając ruch urzędu skarbowego.

Niestety, co by nie mówić o abonamencie RTV w Polsce, wciąż jest on opłatą obowiązkową dla każdego właściciela telewizora lub radioodbiornika. Już kilka miesięcy temu zapowiadano kontrole płacenia abonamentu RTV, do których miała być wykorzystywana Poczta Polska. Widać więc, że rządzący, mimo gigantycznego zastrzyku pieniędzy ratującego finanse TVP, chcą by Polacy się na nią zrzucali. I dopóki politycy nie podejmą odważnej, ale potrzebnej decyzji o likwidacji abonamentu RTV, tak nieprzyjemne sytuacje jak te, które spotkały emerytów, będą się powtarzać.

źródło: MSN

Napisano w Aktualności