PFSz ws. „nocnego trybu” nowelizowania ustawy o działalności leczniczej

Podczas trwającego w Rzymie Kongresu Europejskiej Federacji Szpitali HOPE (6-8 czerwca), krajowi gubernatorzy tej organizacji omawiali sytuację w ochronie zdrowia poszczególnych krajów członkowskich UE. Informowali m.in. o zmianach legislacyjnych w swoich krajach – podaje Polska Federacja Szpitali w komunikacie prasowym.

Polski gubernator HOPE omówił podstawowe propozycje zmian w ustawie o działalności leczniczej.

Zaznaczył, że niektóre propozycje zmian mogą powodować ograniczenie swobody przedsiębiorczości, jak np. prawo przyznane jednostkom samorządu terytorialnego do zawierania umów, w pierwszej kolejności z własnymi podmiotami bez konieczności prowadzenia postępowania konkursowego, czy ograniczenia w zbywaniu udziałów w niektórych spółkach kapitałowych prowadzących działalność leczniczą.

„Są to rozwiązania które w efekcie będą zniechęcały do inwestowania w Polskie szpitale, które bardzo potrzebują inwestycji kapitałowych. Ochrona zdrowia publicznego może stanowić uzasadnienie dla ograniczenia swobody przedsiębiorczości. Wymagane jest jednak, aby zagrożenie zdrowia publicznego było rzeczywiste, bezpośrednie i wystarczająco poważne dla podstawowego interesu publicznego” – czytamy w komunikacie PFSz.

Zdaniem Federacji, ograniczenia swobody przedsiębiorczości nie może uzasadniać zagrożenie jedynie potencjalne i odległe. – Na ten sam aspekt zwracało uwagę w swojej opinii do projektu ustawy o działalności leczniczej polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych – przypomina PFSz.

„W tym kontekście szczególnie niepokoi niezwykle szybki proces legislacyjny jaki jest związany z wprowadzaną zmianą ustawy o działalności leczniczej. Pierwsze czytanie tak ważnej ustawy jest zaplanowane na posiedzeniu plenarnym Sejmu 8 czerwca od godziny 24.00, a sprawozdanie z prac sejmowej Komisji Zdrowia zaplanowano o godzinie 22.45 dnia następnego” – informuje Federacja.

„To oznacza, że Sejmowa Komisja Zdrowia będzie miała bardzo niewiele czasu na pracę merytoryczną. Dla porównania – procedowanie w komisji sejmowej ustawy Prawo zamówień publicznych trwało ponad miesiąc. Zbyt szybkie prowadzenie prac legislacyjnych związanych ze zmianami, które wzbudzają wątpliwości w zakresie zgodności z prawem unijnym może mieć negatywny skutek dla szpitali i pacjentów” – uważa PFSz.

źródło: rynekzdrowia.pl

Napisano w Aktualności