Podatku od zrzutek na razie nie będzie. Prezydent podpisał nowelizację ustawy o VAT

Podatek od zrzutek trafił do kosza, przynajmniej na razie. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy nazywanej „Slim VAT 3”. To właśnie w niej znalazły się przepisy likwidujące daninę od zbiórek społecznych, która miała wejść w życie od 1 lipca.Po fali krytyki, która spadła na obóz rządzący po zaproponowaniu zmian w podatku od spadków i darowizn, którą media określiły mianem „podatku od zrzutek”, sejmowa Komisja Finansów Publicznych zaproponowała dopisanie przepisów likwidujących to rozwiązanie do innej ustawy. Chodzi o akt wprowadzający dalsze uproszczenie rozliczania podatku od towarów i usług, czyli tzw. pakiet Slim VAT 3.

Prezydent Andrzej Duda w ostatnich dniach złożył swój podpis pod tą ustawą. To oznacza, że „podatek od zrzutek” trafia na razie do kosza. Jednak, jak informowaliśmy w money.pl, Ministerstwo Finansów pracuje nad kolejną propozycją zmian w tym zakresie. Wszystko po to, by ograniczyć możliwość „uniknięcia 75-procentowego PIT od tzw. nieujawnionych dochodów poprzez deklarowanie ich otrzymania tytułem darowizn” – wytłumaczył resort w odpowiedzi na nasze pytania.Cieszymy się, że byliśmy inicjatorami tego protestu. Od początku wskazaliśmy, że wprowadzenie dodatkowych obciążeń fiskalnych od zbiórek internetowych było bardzo złym rozwiązaniem. Nowy podatek zabiłby ostatnią nadzieję wśród tysięcy potrzebujących i w krótkim czasie wpłynąłby bardzo niekorzystnie na cały rynek finansowania społecznościowego. Dlatego też, wprowadzenie nowego podatku od zrzutek, nigdy nie powinno było mieć miejsca – stwierdził Tomasz Chołast, członek zarządu zrzutka.pl, cytowany w komunikacie prasowym.
Czym jest „podatek od zrzutek”?

„Podatek od zrzutek” to propozycja zmian w ustawie od spadków i darowizn. Wprowadzała ona obowiązek podatkowy na obdarowanego w przypadku, jeżeli otrzymał on od wielu darczyńców niespowinowaconych i nieskoligaconych darowizny na kwotę 54 180 zł w ciągu pięciu lat.Obecnie jest tak, że podatek trzeba zapłacić tylko wtedy, gdy suma darowizn od jednego darczyńcy przekroczy określony w ustawie pułap. Nie było jednak rozwiązania wycelowanego w wielu darczyńców. Właśnie ten argument podnosiła branża crowdfundignowa, która obawiała się, że nowe przepisy nałożą na nią obowiązek podatkowy.

Zmiany podatkowe dotkną osoby fizyczne prowadzące zbiórki na własną rękę – zarówno kanałami prywatnymi, jak i za pośrednictwem platform crowdfundingowych. Bez znaczenia będzie miał także charakter zbiórki, tzn. czy będzie ona na cele takie jak leczenie, czy na usunięcie skutków nieszczęścia, jak wypadek czy pożar – wyjaśnił przed kilkoma miesiącami w rozmowie z money.pl Tomasz Chołast.Sektor crowdfundingowy, według szacunków portalu zrzutka.pl, tylko w 2022 r. był wart 1,1 mld zł.
Inne zmiany w Slim VAT 3

Pakiet zmian „Slim VAT 3” niesie ze sobą jednak szereg innych zmian. Kancelaria Prezydenta wymienia m.in.:

podwyższenie limitu sprzedaży (wraz z kwotą podatku) dla małych podatników do 2 mln euro;
zmianę zasad oraz tryby wydawania zmian i uchylania wiążącej informacji stawek podatku VAT;
zmianę zasad stosowania przez podatnika VAT kursu przeliczeniowego dla faktury korygującej, jeżeli pierwotna faktura została wystawiona w walucie obcej;
modyfikację zasad wykazywania przez podatnika podatku od towarów i usług wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów ze stawką 0 proc.;
częściowe ujednolicenie zasad i trybu zmiany i uchylania wiążącej informacji stawkowej, wiążącej informacji akcyzowej, wiążącej informacji taryfowej oraz wiążącej informacji o pochodzeniu towaru.

Ustawa podwyższa też kwoty wolne od podatku w podatku od spadków i darowizn.

źródło: money.pl

Napisano w Uncategorized