Polski Ład przestraszył przedsiębiorców. Przeniosą biznesy do Bułgarii?

Reformy podatkowe i gospodarcze ukryte w Polskim Ładzie przestraszyły przedsiębiorców. Sprzeciw budzi przede wszystkim podwyższenie składki zdrowotnej. Właściciele firm mogą spojrzeć przychylniej na pomysł przeniesienia przedsiębiorstwa do Bułgarii.Część przedsiębiorców uważa, że po wprowadzeniu Polskiego Ładu ich firma nie będzie miała przyszłości nad Wisłą. Coraz chętniej zerkają w kierunku naszego sąsiada – Czech. – Wolę uciec z firmą tam, gdzie coś odłożę. Nie uśmiecha mi się ciężka praca na utrzymanie naszego rządu – mówił money.pl Marcin Szpak z firmy z branży budowlanej MSC-General.

Tymczasem „ziemią obiecaną” polskich przedsiębiorców może okazać się Bułgaria – zwraca uwagę „Fakt”. Maciej Oniszczuk z kancelarii Oniszczuk & Associates w rozmowie z dziennikiem tłumaczy, że kraj ten może przyciągać polskie firmy choćby dzięki temu, że przynależy do Unii Europejskiej, co zapewnia pewną stabilizację.

„Fakt” zwraca uwagę, że biurokracja w tym kraju jest znacznie mniejsza niż w Polsce. To samo dotyczy obowiązków administracyjnych. Dotyczy to przede wszystkim małych firm zatrudniających do 50 osób i notujących przychód poniżej 19,5 mln lewa (około 45 mln zł).Kuszący dla przedsiębiorców powinna być spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – OOD lub jej jednoosobowa wersja (EOOD). Spółka musi posiadać przynajmniej jednego wspólnika, a także dyrektora. Nie muszą oni mieć obywatelstwa bułgarskiego, ani nawet rezydentury w tym kraju. Jednak protokół założycielski musi być sformułowany w języku bułgarskim.rzeba też posiadać minimalny kapitał w postaci jednego euro. Kwotę kapitału trzeba wpłacić na rachunek założony w Bułgarii. Udziałowcy spółki odpowiadają za jej zobowiązania, ale wyłącznie do kwoty kapitału zakładowego.

Zachęcające mogą okazać się również podatki. Bułgarski CIT jest jednym z najniższych i wynosi 10 proc. Podatek dochodowy kształtuje się na podobnym poziomie. Natomiast podatek od dystrybucji realizacji zysków wynosi 5 proc. dla rezydentów unijnych. Dla rezydentów spoza UE – 0 procPodatek VAT natomiast ma podstawową stawkę na poziomie 20 proc. Przewidziane są również obniżone stawki na niektóre towary i usługi (9 proc.) oraz stawka 0 proc.

źróło: money.pl

Napisano w Uncategorized